VAM audzēkņu aktivitātes

Valsts aizsardzības mācības nometne (2021)

Pirmo reizi VAM nometnē skolēni cīnījās par Jaunsardzes centra direktora kausu “Pulkveža Oskara Kalpaka taka” spēka stafetē.
Sīvā cīņā kausu izcīnīja 1.vada 2.nodaļa!🏆Sveicam!👏

Valsts aizsardzības mācības nometne (2020)

10. klases audzēkņi

11. klases audzēkņi

 

Noslēgusies pirmā valsts aizsardzības mācības nometne (2019)

Noslēgusies pirmā valsts aizsardzības mācības nometne, kura norisinājās no 3. līdz 12.jūnijam Alūksnes novada Strautiņu NATO poligonā ” Lāčusils” .Ar labiem panākumiem šajā nometnē startēja arī Kalnu vidusskolas 10. klases VAM audzēkņi. Malači! Mēs ar Jums lepojamies!

Izdzīvošanas pārgājiens

No 1. līdz 3. februārim Saldus novada Grīvaišos notika Kalnu jaunsargu un VAM audzēkņu izdzīvošanas pārgājiens. Nometnes laikā tika pārbaudīta jauniešu spēja izdzīvot brīvā dabā vairākas diennaktis, izmantojot pašu sarūpētos izdzīvošanas komplektus.
Informāciju un foto sagatavoja:JIC 1.NN jaunsargu instruktors Ainars Lapa

Kalnu jaunsargu un VAM audzēkņu praktiskās mācības topogrāfijā

No 11. līdz 13. janvārim norisinājās Saldus novada Kalnu jaunsargu vienības praktiskās mācības topogrāfijā. Kalnu jaunsargi un VAM audzēkņi, spītējot laika apstākļiem, jauno mācību semestri uzsāka, atsvaidzinot zināšanas topogrāfijā un orientējoties.
Jaunieši, izmantojot karti un kompasu, orientējās lielos attālumos grupas sastāvā. Katru dienu grupas veica vairākus kilometrus garas trases, apgūstot dažādus orientēšanās elementus. Tika atkārtots jau iepriekš atgūtais par topogrāfiskajiem apzīmējumiem, kartes mērogu un maršruta kartiņu veidošanu. Jaunsargi tika apmācīti par rīcību apmaldīšanās gadījumā diennakts tumšajā laikā. Praktiski jaunieši apguva maskēšanās principus ziemā un pēdu slēpšanu.
Katru gadu Kalnu jaunsargiem tiek veidota šāda tipa nometne, lai veicinātu interesi par orientēšanās sportu. Jaunsargi atzīst, ka iegūtās praktiskās zināšanas var noderēt arī ikdienā.

Informāciju sagatavoja: JIC 1.NN jaunsargu instruktors Ainars Lapa

VAM audzēkņu un jaunsargu izturības pārgājiens

No 28. līdz 30. septembrim notika Kalnu vidusskolas VAM audzēkņu un jaunsargu izturības pārgājiens. Trīs dienu laikā jaunieši pārbaudīja orientēšanās prasmes, ar pārgājiena palīdzību uzlaboja fizisko sagatavotību un iepazinās ar nometnes rutīnu. Neskatoties uz nelabvēlīgajiem laika apstākļiem, pārgājiena laikā jaunsargi veica vairāk kā 30 km garu maršrutu, pārbaudot gan individuālo izturību, gan komandu sadarbības prasmes. Pārgājiens sākās no Kalnu vidusskolas un pa dažādiem apkārtceļiem audzēkņiem bija jāmēro maršruts līdz Joda dambim Embūtē. No dabas materiāliem jaunsargi veidoja slieteņus, kuros bija jāpavada nakts. Kalnu jaunsargiem izturības pārgājienu veikšana ir labi pazīstama – vismaz divreiz gadā jaunieši veic šādi uzlabo fizisko sagatavotību un grupas sadarbību, pārgājieni ikvienam palīdz apzināties kļūdas, veidojot individuālo ekipējumu. Iepriekšējos gados ir veikti pat trīs un četras reizes garāki maršruti kā šoreiz.                                                                                                                     Zane Zvejniece

Kalnu vidusskolas VAM audzēkņu laivu brauciens

No 14. līdz 16. septembrim Kalnu vidusskolas VAM programmas audzēkņi devās laivu braucienā pa Ventu. Tika noairēti aptuveni 40 kilometri maršrutā no Kalniem līdz Skrundai. Lielākajai daļai dalībnieku šis bija pirmais laivu brauciens, tādēļ nācās apgūt airēšanu no pašiem pamatiem. Taču, neskatoties uz pieredzes trūkumu, sliktajiem laika apstākļiem un zemo ūdens līmeni, jaunieši godam sasniedza nosprausto mērķi. Tā kā aktīvā airēšanas sezona tuvojas noslēgumam, Kalnu vidusskolas audzēkņiem šis bija pēdējais laivu brauciens šajā gadā. Taču jau pavasarī airi tiks atkal ņemti rokās, lai izbaudītu Kurzemes upju piedāvātos piedzīvojumus.

 

VAM audzēkņu un jaunsargu laivu brauciens no 7. līdz 9. septembrim

VAM audzēkņi un jaunsargi jauno mācību gadu iesāk ar laivu braucienu

No 7. līdz 9. septembrim VAM audzēkņi un jaunsargi no Kalnu vidusskolas jauno mācību gadu uzsāka ar laivu braucienu. Tika pieveikts 43 km garais maršruts no Skrundas līdz Kuldīgai. Šajā reizē laivu braucienā piedalījās jaunieši, kas jau vairākus gadus piekopj airēšanas iemaņas, tādēļ arī bija izvēlēts grūtākais upes posms. Airēšanas laikā nācās sastapties gan ar ļoti zemu ūdens līmeni, gan ar vairākām straujtecēm un krācītēm, lieti noderēja iepriekšējos gados sakrātā pieredze. No airēšanas brīvajos brīžos jaunieši sacentās pludmales volejbola turnīrā, kā arī uzlaboja fizisko sagatavotību rīta rosmju laikā. Ņemot vērā maršruta garumu, airēšana bija ļoti intensīva, dodot iespēju katram pārbaudīt individuālo izturību. Airēšana jau ilgus gadus ir viens no populārākajiem sporta veidiem Kalnu vidusskolas VAM audzēkņu un jaunsargu vidū, tādēļ laivu braucieni tiek rīkoti samērā bieži. Jau nākamnedēļ plānots atkal sēsties laivās un pieveikt citu Ventas upes posmu.

Kalnu jaunsargu un VAM audzēkņu laivu brauciens pa Abavu

 

                                                                                                                                 No 25. līdz 27. maijam VAM audzēkņi un jaunāko grupu jaunsargi no Kalnu vidusskolas un Rubas pamatskolas devās laivu braucienā pa Abavu. Jaunieši pieveica Abavas upes mežonīgo posmu, maršrutā no Rendas līdz Lielajam Nabas ezeram. Vairāki no jaunsargiem laivu braucienā devās pirmo reizi dzīvē, apgūstot airēšanas tehniku no pašiem pamatiem. Taču pat pieredzējušajiem vidusskolēniem, kuri laivu braucienos piedalās katru gadu, daba bija sagatavojusi vairākus pārbaudījumus. No airēšanas brīvajos brīžos jaunieši kārtoja fiziskās sagatavotības testus, apguva sausos treniņus airēšanā, uzlaboja fizisko sagatavotību un nodevās “copei”. Neskatoties uz lielo karstumu, jaunieši sacentās pludmales volejbola turnīrā, bet no rītiem veica rīta rosmi. Laivu brauciens kalpoja kā kārtīgs treniņš jaunsargu izturībai, jo airējot divas dienas tika pievārēti aptuveni 42 kilometri. Šis Abavas posms neapšaubāmi jauniešiem paliks atmiņā – krāšņa daba, krāces, zems ūdens līmenis un ūdenskritumu burbuļošana vienuviet.

 Zane Zvejniece

Kalnu jaunsargu un VAM audzēkņu laivu brauciens pa Ventu

 

No 18. līdz 20. maijam, kā jau katru pavasari, Kalnu vidusskolas VAM audzēkņi un jaunāko grupu jaunsargi devās laivu braucienā. Jaunieši no Kalnu vidusskolas un jaunsargu kandidāti no Rubas pamatskolas pievārēja Ventas upes skaistāko posmu, maršrutā no Kalniem līdz Skrundas novadam. Daudzi no jaunsargiem laivu braucienā devās pirmo reizi dzīvē, apgūstot airēšanas tehniku no pašiem pamatiem. No airēšanas brīvajos brīžos audzēkņi apguva sausos treniņus airēšanā, uzlaboja fizisko sagatavotību un nodevās “copei”. Vakaros jaunieši sacentās pludmales volejbola turnīrā, bet no rītiem veica rīta rosmi. Visa brauciena garumā jauniešiem nācās sastapties ar dažādām grūtībām – saule mijās ar negaisa mākoņiem un upe bija sagādājusi pārsteigumus nelielu krāču izskatā, taču jaunieši nezaudēja motivāciju un maršrutu pieveica ar smaidu sejā.                                                                  Zane Zvejniece

4. līmeņa jaunsargu nometne Alūksnē

No 2. maija līdz 6. maijam Jaunsardzes un informācijas centra organizētā 4. līmeņa jaunsargu nometne notika Alūksnē NBS Kājnieku skolas militārajā poligonā “Lāčusils”. Nometnē piedalās jaunsargi un jaunsargu instruktori no visas Latvijas.Nometnē ar labiem rezultātiem startēja arī Kalnu vidusskolas VAM programmas audzēkņi.Augstus rezultātus uzrādīja Niks Lazdiņš un Raivis Bērziņš, kuri tika iekļauti visas nometnes labāko jaunsargu pieciniekā.

VAM audzēkņu un jaunsargu nometne

No 27. līdz 29. aprīlim Griezes karjerā notika Kalnu jaunsargu nometne – 2., 3.līmeņa kontrolmācības. Instruktora Ainara Lapas vadībā nometnē piedalījās Kalnu vidusskolas vecāko klašu skolēni, kā arī instruktora Arta Homišina jaunāko grupu jaunsargi no Kalnu vidusskolas un Rubas pamatskolas. Trīs dienu laikā audzēkņi apguva ierindas mācību, topogrāfiju, tūrisma elementus, darbības ar ieročiem un orientēšanos apvidū.
Nometnes brīvajos brīžos 12. klases skolēni veica apgūtā atkārtojumu pirms nākamnedēļ notiekošās 4.līmeņa testu nometnes. Tika atsvaidzinātas iemaņas pirmajā palīdzībā, jaunsargi veica orientēšanās trasi, kā arī atkārtoja LKI elementus – mērķu norādīšanu apvidū, pārvietošanos, izmantojot manevru “uguns un kustība” un individuālo pārvietošanos apvidū. Jaunāko grupu jaunsargi un kandidāti apguva nometnes rutīnas procedūras un iepazinās ar ekipējuma sagatavošanas principiem. Vairākiem tā bija pirmā jaunsargu nometne, tādējādi viņi iepazinās ar nometnes ikdienu – celties agri no rīta, veikt pārgājienu līdz nometnes vietai, piedalīties rīta rosmē, trīs dienas aktīvi darbojoties brīvā dabā.
Pateicoties patīkamajiem laika apstākļiem, nometnes laikā jaunsargi varēja veikt dažādus instruktoru sagatavotus uzdevumus un izbaudīt nometnes rutīnu pilnībā. Jaunsargi instruktoru pavadībā apguva patruļbāžu izveidošanas principus un apguva patrulēšanas elementus. Neiztrūkstošs nometnes elements jau daudzu gadu garumā ir pulcēšanās vakarā pie atmiņu ugunskura, instruktoriem un vecāko grupu jaunsargiem daloties pieredzes stāstos. Šajā reizē instruktors Ainars Lapa dalījās ar personīgo dzīvesstāstu, tādā veidā mudinot audzēkņus savu nākotni saistīt ar militāro karjeru.

Zane Zvejniece

VAM audzēkņu garais pārgājiens

VAM audzēkņu garais pārgājiens. Kā jau katru gadu, no 12. līdz 15. aprīlim Kalnu vidusskolas VAM audzēkņi veica garo pārgājienu, šogad mērojot 60 km ar 10 kg smagu ekipējumu. Pārgājienā jaunieši devās divās grupās, 12.klases audzēkņiem izsekojot vidusskolas zemāko klašu pārstāvjus. Veicot maršrutu, skolēniem bija jāpielieto iepriekš stundās apgūtie taktiskās pārvietošanās veidi un jāierīko patruļbāzes. Katru dienu saņemot koordinātas tikai sākuma un beigu punktiem, jaunieši paši plānoja savu pārgājiena ceļu. Izmantojot maršruta kartiņu, kompasu un kartes, jaunieši veica sarežģītu maršrutu – ceļā bija jāšķērso pārpurvotas vietas, meži, pauguri, kalni un lauki. Pārgājiena laikā audzēkņiem bija jāizpilda arī instruktora sagatavoti taktikas uzdevumi. Naktsmītnes veidoja jaunieši paši, tika izmantots elements “riņķveida aizsardzība” – pa pāriem tika veidotas guļvietas, izmantojot pončo. Garais pārgājiens ir Kalnu vidusskolas VAM audzēkņu ikgadēja tradīcija, pārgājienu veicot reizi semestrī. Forsēto pārgājienu laikā jaunsargi uzlabo sadarbības prasmes vienībā, apgūst pārgājiena maršruta plānošanas un izstrādes pamatprincipus, pilnveido zināšanas par komandas un individuālo naktsmītņu iekārtošanas veidiem, orientējas apvidū, iegūst jaunas zināšanas tūrismā un uzlabo fizisko sagatavotību. Pārgājiens lielā mērā kalpo kā pārbaudījums jaunsargu fiziskajām spējām.

Zane Zvejniece

Jaunsargu nometne Liepājā

Skolēnu brīvlaikā no 12. līdz 15.martam Kalnu jaunsargi piedalījās JIC 1.novada nodaļas 3. apmācību līmeņa jaunsargu nometnē, kas notika Liepājas 15.vidusskolā un Šķēdes poligonā. Nometnes laikā jaunsargi dzīvoja stingrā režīmā, ar ļoti pieblīvētu grafiku, lai tādā veidā iepazītos ar karavīra ikdienu. Katru rītu tika veikta rīta rosme, vakaros jaunsargi soļoja, pa vadiem dziedot dziesmu. Jaunieši attīstīja individuālās un grupas prasmes ierindas mācībā, apguva ieroču apmācību, sertificēta mediķa vadībā uzlaboja savas zināšanas medicīnā, orientējās apvidū un apguva militāro topogrāfiju. Šķēdes poligonā jaunsargi apguva LKI (lauka kaujas iemaņas) un šāva ar ieročiem G-36. Nometnes noslēgumā jaunsargi saņēma apliecības par dalību nometnē. Īpaši tika izcelti labākie jaunsargi katrā no apmācību blokiem. Kā labākie orientieristi tika nosaukti divi Kalnu jaunsargi – Erlends Fedins un Renalts Freimanis. Foto: JIC 1.novada nodaļa